پمپ پلانجر چیست؟

پمپ پیستونی و تفاوت آن با پمپ پلانجر

پمپ های پلانجر(plunger) یا پیستونی ؟

تفاوت آن ها در چیست؟

پمپ پلانجر که عموما پمپ های پیستونی نیز خوانده میشوند. از قدیمی ترین انواع پمپ بوده و در دسته پمپ های نوسانی جابجایی مثبت میباشند. در این نوع پمپ یک یا چند استوانه وجود دارد. که درون آنها پیستون ها توسط شافت حرکت داده شده و سیال روبروی خود را فشرده میکنند. با این که پمپ پلانجر و پیستونی یکی در نظر گرفته میشوند. اما تفاوتی عمده میان آن ها به چشم میخورد. برای مثال در پمپ های پلانجر محفظه ای که قطعه ی محرک در آن بوده در جای خود ثابت است. و حرکت قطعه ی محرک سیل را به بیرون هدایت میکند. در پمپ های پیستونی محفظه ی پمپ با پیستون همزمان در نوسان بوده و دائما تغییر موقعیت میدهد. در هردو پمپ خروجی و ورودی پمپ دریچه ها اطمینان بمنظور اطمینان از اینکه سیال در جهت درست پمپاژ میشود  قرار گرفته اند.

پمپ پلانجر و نحوه ی نصب

در هر دو پمپ قطعه ی محرک با حرکت خود حجم درون پیستون را دستخوش تغییرات مکیند. و با اینکار سیال را رو بجلو میراند. برای اینکه نوسان در انتقال سیال تا حد ممکن پایین بیاید. تعداد استوانه های کنار هم قرار گرفته عموما مضربی از اعداد فرد است.

کاربرد های پمپ پیستونی/پلانجر

 • تمیزکاری با فشار بالا
 • هیدرولیک و انتقال آب
 • هیدرولیک و انتقال روغن
 • تخلیه
 • تکنولوژی فرآیند
 • سیستم های سنجش
 • بیوتکنولوژی
 • تست فشار هیدرولیک
 • انتقال سیال و ذخیره انرژی
 • سوراخکاری
 • تزریق آب
 • برش واترجت

انعطاف پذیری پمپ های پلانجر

از آنجایی که محفظه ی پرفشار دینامیکی پمپ پلانجر نه بدنه ی پلانجر بلکه به پوسته ی پمپ متصل است. میتوان محفظه ها ی پیچیده ای را در این نوع پمپ طراحی کرد. طراحی محفظه بسیار مهم و حیاتی بوده و درای انواع بیشماری است. بنابرین پمپ های پلانجر با بسیاری از محیط ها و انواع سیالات سازگار هستند. محفظه و درون پمپ را میتوان از هر ماده ای ساخت. با انتخاب درست مواد و آلیاژ میتوان پمپ را در برابر، خوردندگی، سایندگی، داغ یا سرد بودن، ویسکوزیته. سمی و اشتعال زا بودن سیال مقاوم ساخت. تا جایی که در بالاترین فشارها نیز کارایی خود را حفظ میکنند. اگر سیالی فشار بخار بسیار بالایی داشته باشد. پمپ پلانجر میتواند به همین نسبت فشار تخلیه را افزایش دهد. 

پمپ پیستونی و نحوه ی نصب

ویژگی های پمپ پیستونی

بدلیل اینکه نیروی این پمپ ها توسط میل لنگ تامین میشود. میتوان بر مقاومت جریان فائق آمد. به همین دلیل است که پمپ های پلانجر را میتوان. در فشار های بالا نیز مورد استفاده قرار داد.اگر موتور محرک به اندازه ی کافی قدرتمند باشد.میل لنگ که نیروی پلانجر را تامین میکند.

معمولا با سرعت کمتری نسبت به محرک های اصلی مچرخد. به همین دلیل اکثر این پمپ های. یک ساختار چرخدنده ای روی خود دارند. تنها پمپ های بسیار کوچک تا حد ۴۵ KW  با تسمه به حرکت در میایند. در پمپ های بسیار بزرگ سیستم چرخدنده ها حذف شده .و یک گیربکس خارجی بین پمپ و موتور قرار میگیرد.

چون، پمپ های پلانجر در دسته پمپ های جابجایی مثب جای دارند. نرخ جریان آن ها به سرعت چرخش میل لنگ وابسته است.بدلیل طراحی ویژه ی آن ها با بازده بیش از ۹۰ درصد کار میکنند. که باعث میشود در مواقعی که نیاز به صرف جویی انرژی داریم .کاربردشان بسیار به چشم بیاید.

بدلیل اندازه ی کوچک و انرژی بالا نصب این نوع پمپ بسیار آسان است.

حتی پمپ های استریل شده نیز امکان استفاده در هر فشاری را دارند. برای حالاتی که احتمال انفجار و آتش سوزی وجود دارد میتوان در پمپ های پلانجر  از مواد ضد اشتعال استفاده کرد.

بیشتر بدانید:

http://www.njpump.ir

http://nj-co.engineiran.com

پمپ های پلانجر گروه تولیدی صنعتی نقش جهان

http://www.petromechanic.ir/kamat-main/usages/

منبع:
https://www.engineersedge.com

3 thoughts on “پمپ پلانجر چیست؟

 1. Pingback: پمپهای سانتریفیوژ - گروه تولیدی صنعتی نقش جهان تولیدکننده ی انواع پمپ های دنده ای

 2. Pingback: پمپ های اسکرو یا پیچی - گروه تولیدی صنعتی نقش جهان تولید کننده ی انواع پمپ های دنده ای

 3. Pingback: انواع پمپ و کاربردهای آن - گروه تولیدی صنعتی نقش جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *